Rosochatka » Napisz do nas

Gouffre Jean Bernard

Wyprawa jaskiniowa - Francja 1980

Archiwalne zdjęcia z wyprawy sportowej do najgłębszej jaskini świata Gouffre Jean Bernard o głębokości -1358 m. Wyprawę zorganizowało środowisko krakowskie jako centralną wyprawę Polskiego Związku Alpinizmu. W składzie wyprawy znaleźli się w przeważającej części grotołazi krakowscy oraz pięciu grotołazów reprezentujących inne środowiska jaskiniowe Polski oraz jeden anglik.
Celem wyprawy było I-sze sportowe przejście pełnej głębokości jaskini od najwyższego otworu do syfonu końcowego na dnie jaskini oraz powrót ta samą drogą (łącznie -1358 m. w pionie i 12 km głównego ciągu).  W wyniku  11 dniowej działalności jaskiniowej 9-ciu uczestników w trzech zespołach zrealizowało cel wyprawy (w przeciętnym czasie 76 godz.). Kolejnych czterech uczestników osiągnęło syfon końcowy z najniższego otworu (-1008 m.).
Jaskinia znajduje się w Alpach Sabaudzkich w masywie Folly i została odkryta w 1969 r. W kolejnych latach odkrywano nowe partie i przyłączano kolejne jaskinie, by w 1979 r. stać się najgłębszą jaskinią świata.
W drodze powrotnej do kraju wyprawa odwiedziła jaskinię Lamprechtsofen w Alpach Salzburskich. Trzyosobowy zespół pokonał jaskinię z dolnego otworu (wywierzysko odwadniające jaskinię), do Waterloo +730 m.

Więcej na tema t wyprawy i jaskini w artykułach „Gouffre Jean Bernard -1358 m”, „Zejście na dno świata” czasopismo Taternik nr 2 rok 1980 s. 71-74.
PDF Taternik 2 1980 – Polski Związek Alpinizmu

Zdjęcia wykonano Aparatem Smiena 8 na materiale pozytywowym ORWO

Jaskinia Lamprechsofen

Uczestnicy wyprawy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Jaskinia Mondhöhle

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Artykuły powiązane

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji