Artykuł Marty TreitArtykuł Marty Treit został opublikowany w Piśmie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego "Beskid" Nr 1(63) - Grudzień 2008 (str 5-7)

Nowy Sącz od wieków znajdował się na głównych szlakach handlowych wiodących z północy na południe. W wieku XIX te stare trakty zapełniły się wędrowcami, podróżnikami, odkrywcami udającymi się na Podhale, w Pieniny, Tatry, na Babią Górę.

Owocem tych wędrówek były publikowane gawędy krajoznawcze i dzienniki podróży spełniające wówczas rolę przewodników. Opisywały, pokazywały piękno i zachęcały do poznawania rodzinnego kraju. To w nich znajdujemy najstarsze turystyczne opisy Nowego Sącza.

Artykuł Marty Treit został opublikowany w Piśmie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego "Beskid" Nr 1(64) - Grudzień 2009 (str 6-8)

Rozwój turystyki w Karpatach trwający od II połowy XIX wieku przyczynił się powstania bogatej literatury turystycznej. Początkowo były to wspomnienia i relacje z podróży, często bardzo osobiste, z czasem zmieniające się w coraz bardziej wyspecjalizowane przewodniki pisane przez pionierów górskich wypraw. Zachęcały one kolejne pokolenia do samodzielnego odkrywania ścieżek i wytyczania nowych szlaków a do tego potrzebne były plany i mapy pozwalające poruszać się po nieznanym świecie Beskidów i Tatr. Do końca I wojny światowej tereny Karpat opisywały mapy austriackie. Rok 1918 i odzyskanie przez Polskę niepodległości przyczyniły się do stworzenia od podstaw nowoczesnej polskiej kartografii, także turystycznej.

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com