Rosochatka » Napisz do nas

Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu

Sądecki Park Etnograficzny został udostępniony zwiedzającym w 1975r. po sześciu latach prac adaptacyjnych. W pierwszym etapie odtworzono 24 obiekty drewniane, obecnie jest ich ponad 60. Sądecki skansen jest największym w Małopolsce i zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Przeniesienie każdego budynku poprzedzała jego rozbiórka z wykonaniem szczegółowej dokumentacji umożliwiającej wierne odtworzenie w nowym miejscu.

Sądecki skansen prezentuje kulturę ludową historycznej Sądecczyzny wraz z przylegającymi: zachodnią częścią Pogórza, wschodnią częścią Beskidu Niskiego oraz obrzeżami Gorców i Beskidu Wyspowego.
Obszar ten jest bardzo zróżnicowany kulturowo, zamieszkiwały tu cztery grupy etniczne ludności: Lachy Sądeckie, Górale Sądeccy, Pogórzanie oraz Łemkowie. Trzy pierwsze grupy to głównie ludność miejscowa natomiast Łemkowie to głównie górale ukraińscy, którzy przywędrowali tu po łuku Karpat w okresie od XIV do XVIw. Łemkowie na tle pozostałych grup etnicznych zachowali sporą odrębność wyróżniającą się odmiennym wyznaniem grekokatolickim lub prawosławnym oraz mową mającą źródła w języku ukraińskim.

W zamyśle Sądeckiego Parku Etnograficznego jest stworzenie możliwie najwierniejszego obrazu dawnej wsi sądeckiej z jej zróżnicowanym budownictwem ale i odtworzeniem różnych aspektów życia codziennego wraz z kulturą i folklorem wszystkich grup etnicznych i mniejszości narodowych. Chałupy i zabudowania gospodarcze są wyposażone w sprzęt codziennego użytku w tym związany z uprawą ziemi oraz w narzędzia rzemieślnicze. W otoczeniu zabudowań znajdują się liczne ogródki warzywne i kwiatowe a nawet zielarskie.

Więcej na temat sadeckiego skansenu na stronie Sądecki Park Etnograficzny
Mapa skansenu na stronie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_00.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji