Rosochatka » Napisz do nas

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Park Etnograficzny w Sanoku został oficjalnie otwarty w 1973 r. choć już 8 lat wcześniej udostępniono zwiedzającym pierwsze obiekty. W chwili otwarcia skansenu było odtworzonych kilkanaście obiektów drewnianych, obecnie jest ich ponad 100. W 1973 r. na nowo opracowano plan zabudowy skansenu, określono kryteria doboru obiektów i całkowicie zreorganizowano brygadę budowlaną rezygnując ze współpracy z konserwatorami zabytków.
To posunięcie przyniosło bardzo dobre rezultaty, skansen od tej pory zaczął się błyskawicznie rozwijać. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia znacznie rozbudowano skansen o nowe obiekty. Z początkiem lat 90-tych powstał całkiem nowy sektor przemysłowy związany z wydobyciem i przetwarzaniem ropy naftowej. Najnowszym nabytkiem Parku Etnograficznego jest zrekonstruowane drewniane miasteczko galicyjskie wraz z warsztatami rzemieślniczych i obiektami handlowymi wyposażonymi w ówczesny sprzęt. Są tu też zakłady usługowe takie jak poczta, zakład fryzjerski, apteka, zakład szewski oraz stacja GOPR.

Skansen w Sanoku prezentuje kulturę ludową polsko-ukraińskiego pogranicza ze wschodniej części Karpat z okresu od XVII do XX w. Są to tereny Beskidu Niskiego, Bieszczadów oraz Podkarpacia. Tereny te były zamieszkiwane przez Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan. Cały teren skansenu, 38 ha podzielony jest na sektory, które odpowiadają przedwojennym grupom etnograficznym i ich rozmieszczeniu w terenie. Obszar skansenu jest położony na urozmaiconym wysokościowo terenie, częściowo zalesionym. Na płaskim terenie prezentuje się budownictwo pogórzańskie i doliniańskie a na obszarze bardziej stromym rozlokowano obiekty budownictwa bojkowskiego i łemkowskiego.

Zostały tu odtworzone charakterystyczne dla danej grupy etnicznej układy zabudowy wsi jak i organizacji samych zagród. W skansenie ilościowo przeważają budynki mieszkalne, mieszkalno-gospodarcze i gospodarcze ale są również obiekty sakralne: kościół, trzy cerkwie oraz kilka kapliczek. Są też budynki użyteczności publicznej (szkoła, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Większość budynków mieszkalnych i warsztatów rzemieślniczych posiada w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza.

Na terenie Parku urządzono stałą ekspozycję malarstwa ikonowego składającą się z ponad 220 ikon z okresu od XV do XX w. Uzupełnieniem ekspozycji są wystawy czasowe prezentujące bogate zbiory z zakresu kultury ludowej, kultury mieszkańców podkarpackich miast i miasteczek, również kolekcje ikon, oleodruków oraz judaików.

Więcej na temat Skansenu na stronie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Mapa skansenu na stronie MBL w Sanoku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji