Rosochatka » Napisz do nas

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Z akcentami rocznicowymi Bitwy Gorlickiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku został otwarty 19.09.1987 roku i jest obecnie oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. W skansenie na powierzchni ok. 2 hektarów prezentowana jest kultura ludową Pogórzan gorlickich, grupy etnicznej związanej z całym Pogórzem Karpackim. Zgromadzono tu 15 oryginalnych obiektów (tylko 2 są rekonstrukcjami), pochodzących z większych zabytkowych zespołów.

Wyposażenie obiektów w sprzęt codziennego użytku, do pracy na roli i warsztatów pochodzi z XIX w. Eksponowana jest też duża kolekcja maszyn rolniczych i powozów. Wszystkie obiekty zostały zinwentaryzowane i rozebrane a następnie po zabiegach konserwacyjnych ponownie złożone. W bezpośrednim sąsiedztwie skansenu w miejscu po już nie istniejącym, XVIII w. dworku szlacheckim został odtworzony dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic.

Plan zagospodarowania przestrzennego skansenu przewiduje uzupełnienie ekspozycji do 27 obiektów. Naprzeciwko dworku znajduje się świeżo odremontowany okazały dwór obronny z XVI w. Skansen znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej i Szlaku Techniki Małopolski.

W sezonie letnim organizowane są tu imprezy folklorystyczne, ukazujące tradycyjne zajęcia Pogórzan, dawne rękodzieło i sztukę. W 2015 roku, w związku z setną rocznicą Bitwy Gorlickiej zorganizowano stałą ekspozycję historyczną na terenie zabudowań przy kasztelu. W obrębie skansenu stworzono ciekawą inscenizację pod tytułem "Sztab Operacji Gorlickiej".

Więcej na temat Skansenu na stronie|Muzeum w Gorlicach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_04.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji