Rosochatka » Napisz do nas

Cerkiew św. Mikołaja w Smolniku nad Osławą

Cerkiew greckokatolicka zbudowana w  roku 1806. Remontowana 1930. Podczas II wojny światowej poważnemu uszkodzeniu uległ dach i wieża świątyni. W latach 1956–61 przejęta i użytkowana przez Kościół rzymskokatolicki. W latach 1961–1968 zamknięta z powodu remontu w tym czasie okradziona z części ikon i sprzętów liturgicznych. Od 1968 cerkiew ponownie użytkowana. Kolejne remonty przeprowadzono w latach 1973, 1995, 2014 oraz 2015.

Świątynia o charakterze barokowym na rzucie prostokąta, murowana z kamienia na zaprawie wapienno-glinianej z dodatkiem słomy, otynkowana. Prezbiterium oddzielone ikonostasem, prostokątne, równej wysokości i szerokości z nawą, przed nią wysoka wieża. Za prezbiterium duża zakrystia, mniejsza przy ścianie nawy. Dach kalenicowy pokryty blachą z wtopioną w połacie wieżą, nakrytą daszkiem namiotowym zwieńczony cebulastą kopułą z latarnią i krzyżem. Nad nawą i prezbiterium dwie ośmioboczne wieżyczki zwieńczone podobnie jak na wieży, pokryte blachą. We wnętrzu zachowała się polichromia figuralna oraz dwa marmurowe epitafia parocha i jednocześnie właściciela Smolnika i jego żony. Zachował się również bogato zdobiony niekompletny ikonostas z początku XIX w., oraz dwa boczne ołtarze. W prezbiterium również z podobnego okresu ołtarz główny z baldachimem oraz boczny nad wejściem do zakrystii. Obok cerkwi murowana dzwonnica z okresu budowy cerkwi oraz słabo zachowany cmentarz.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_01.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji