Cerkiew Spotkania Pańskiego w Morochowie

Cerkiew zbudowana w roku 1837 służyła grekokatolikom do roku 1947. Po wysiedleniach nie użytkowana, zrujnowana. W 1961 r. została przekazana w użytkowanie Kościołowi prawosławnemu w 2009 r. na własność. Świątynia uszkodzona w czasie II wojny światowej, odbudowana po powrocie części ludności pod koniec lat 50-tych XX w. Remontowana też w roku 1921. Cerkiew drewniana w stylu wschodniołemkowskim o konstrukcji zrębowej, oszalowana, trójdzielna z niską wieżą przylegającą do babińca o konstrukcji słupowej. Do prezbiterium przylegająca z jednej strony zakrystia z drugiej magazynek. Dachy dwuspadowe na wieżą namiotowy zwieńczone trzema kopułami z krzyżami, wszystko pokryte blachą. We wnętrzu zachowany ikonostas z 1 połowy XIX w.,  oraz polichromie na stropach i ścianach. W osi cerkwi współczesna dzwonnica szkieletowa. Przy cerkwi częściowo zachowany stary cmentarz. Obecnie 2019 r., cerkiew wraz otoczenie przechodzi kolejny remont.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Komentowanie jest dobrowolne.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą Politykę prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.
Z naszą Polityką prywatności można zapoznać się w zakładce Informacje/Polityka prywatności

Możliwe, że Twój komentarz będzie widoczny po jego sprawdzeniu. Zastrzegam sobie prawo do edytowania, usuwania lub nie publikowania komentarzy.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_01.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej w Polityka prywatności