Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu

Cerkiew położona jest na wzgórzu Dębnik nad Sanem. Według ostatnich badań dendrologicznych ustalono, że cerkiew pochodzi z roku 1659, wcześniej podawane datowanie to lata 1510-1517. Początkowo cerkiew była częścią monastyru bazyliańskiego, otoczonego obronnym podwójnym murem kamiennym z dwoma drewnianymi wieżami z bramami, jedna z dzwonnicą. Cerkiew była wielokrotnie remontowana, podczas jednego z nich przebudowano dach namiotowy nad nawą i dodano ośmioboczną obszerną barokową kopułę. W tym okresie takie kopuły posiadały tylko nieliczne bogate cerkwie w dużych ośrodkach miejskich. W roku 1744 bazylianie przenieśli się do Dobromila, jednak cerkiew dalej służyła miejscowej ludności greckokatolickiej do 1925 r. W latach 20. XX w., zmieniono poszycie dachów i kopuły z gontu na blachę. W roku 1939 jedna z wież spłonęła. Po 1947 r. cerkiew przejęta przez miejscowy PGR, na którego potrzeby pozyskiwano tu materiały. Wtedy rozebrano drugą basztę i mury obronne oraz zdjęto blachę z dachów wskutek czego cerkiew zaczęła szybko popadać w ruinę. W latach 1961–1964 staraniem ówczesnego WKZ przeprowadzono poważny remont z wymianą wielu elementów i ponownym pokryciem dachów i kopuły blachą. W roku 1970 cerkwię ostatecznie przejęło MBL w Sanoku (jako filię).
Jest to świątynia zbudowana z drewna jodłowego w stylu staroruskim o konstrukcji zrębowej, na podmurówce z łamanego kamienia, trójdzielna, prezbiterium zamknięte trójbocznie z przyległymi zakrystiami, kwadratowa nawa i prostokątny babiniec, przed nim soboty. Nad prezbiterium dach kalenicowy, wielopołaciowy, z połaciami przedłużonymi. W centrum nad nawą ośmioboczna kopuła na tamburze, z pseudo latarnią, zwieńczona kopułką z dużym krzyżem. Nad babińcem dach kalenicowy, wielopołaciowy, przedłużony na podcienia. Dachy, kopuła i część ścian pokryta gontem. Ocalała we wnętrzu część polichromii figuralnej malowanej w latach 1682-1683, ikonostas wykonany w 1682 r. oraz inne elementy wyposażenia zostały przeniesione do MBL w Sanoku, gdzie są eksponowane.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Komentowanie jest dobrowolne.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą Politykę prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.
Z naszą Polityką prywatności można zapoznać się w zakładce Informacje/Polityka prywatności

Możliwe, że Twój komentarz będzie widoczny po jego sprawdzeniu. Zastrzegam sobie prawo do edytowania, usuwania lub nie publikowania komentarzy.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_08.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej w Polityka prywatności