Cerkiew św. Mikołaja w Smolniku nad Osławą

Cerkiew greckokatolicka zbudowana w  roku 1806. Remontowana 1930. Podczas II wojny światowej poważnemu uszkodzeniu uległ dach i wieża świątyni. W latach 1956–61 przejęta i użytkowana przez Kościół rzymskokatolicki. W latach 1961–1968 zamknięta z powodu remontu w tym czasie okradziona z części ikon i sprzętów liturgicznych. Od 1968 cerkiew ponownie użytkowana. Kolejne remonty przeprowadzono w latach 1973, 1995, 2014 oraz 2015.

Świątynia o charakterze barokowym na rzucie prostokąta, murowana z kamienia na zaprawie wapienno-glinianej z dodatkiem słomy, otynkowana. Prezbiterium oddzielone ikonostasem, prostokątne, równej wysokości i szerokości z nawą, przed nią wysoka wieża. Za prezbiterium duża zakrystia, mniejsza przy ścianie nawy. Dach kalenicowy pokryty blachą z wtopioną w połacie wieżą, nakrytą daszkiem namiotowym zwieńczony cebulastą kopułą z latarnią i krzyżem. Nad nawą i prezbiterium dwie ośmioboczne wieżyczki zwieńczone podobnie jak na wieży, pokryte blachą. We wnętrzu zachowała się polichromia figuralna oraz dwa marmurowe epitafia parocha i jednocześnie właściciela Smolnika i jego żony. Zachował się również bogato zdobiony niekompletny ikonostas z początku XIX w., oraz dwa boczne ołtarze. W prezbiterium również z podobnego okresu ołtarz główny z baldachimem oraz boczny nad wejściem do zakrystii. Obok cerkwi murowana dzwonnica z okresu budowy cerkwi oraz słabo zachowany cmentarz.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Komentowanie jest dobrowolne.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą Politykę prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.
Z naszą Polityką prywatności można zapoznać się w zakładce Informacje/Polityka prywatności

Możliwe, że Twój komentarz będzie widoczny po jego sprawdzeniu. Zastrzegam sobie prawo do edytowania, usuwania lub nie publikowania komentarzy.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_01.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej w Polityka prywatności