Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Miroli

Okolice Svidnika

Świątynia greckokatolicka zbudowana w roku 1770. Cerkiew drewniana, łemkowska typu północno-zachodniego o konstrukcji zrębowej, dwudzielna z wieżą słupowo ramową z izbicą, pod nią przedsionek. Ściany oszalowane, dachy namiotowe, łamane kryte gontem. Dachy, wieżą zwieńczone trzema baniastymi hełmami z pseudo latarniami i krzyżami. We wnętrzu ikonostas z końca XVIII w., z kilkoma ikonami ze starszego ikonostasu. W prezbiterium ołtarz z XIX w., na ścianach cerkwi ikony z XVII w. Wokół cerkwi ogrodzenie belkowe z bramą krytą gontem. Cerkiew posiada status Narodowego Zabytku Kultury.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Komentowanie jest dobrowolne.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą Politykę prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.
Z naszą Polityką prywatności można zapoznać się w zakładce Informacje/Polityka prywatności

Możliwe, że Twój komentarz będzie widoczny po jego sprawdzeniu. Zastrzegam sobie prawo do edytowania, usuwania lub nie publikowania komentarzy.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_04.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej w Polityka prywatności