Skansen w WygiełzowieSkansen w Wygiełzowie udostępniono dla ruchu turystycznego 15 października 1973 r., natomiast jego początki sięgają 1968r., kiedy ukończono konserwację ruin Zamku Lipowiec i rozpoczęto tworzyć Park Etnograficzny. W kwietniu 1970 r. powołano Oddział Muzeum w Chrzanowie, w skład którego weszły: Zamek Lipowiec i skansen. Kolejnym etapem było przekształcenie dotychczasowego Oddziału Muzeum w Chrzanowie w samodzielne Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, od 01.01.2007 r.

Skansen w Zubrzycy GórnejHistoria Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej rozpoczęła się w 1937 roku, gdy ostatni spadkobiercy sołtysiej rodziny Moniaków przekazali swój majątek Skarbowi Państwa w celu stworzenia w tym miejscu muzeum. Po śmierci Joanny Wilczkowej, ostatniej dziedziczki dworu, zostaje w jego obrębie uruchomione pierwsze muzeum (1955 r.). Od tego czasu, do zajmowanych początkowo 4 hektarów, stopniowo dołączane są przyległe tereny.

Skansen w SidzinieZalążkiem skansenu w Sidzinie była izba regionalna, urządzona w zabytkowej chałupie Banasików z 1806 r. przeniesionej z Małej Sidzinki. W 1963 r. z okazji jubileuszu 400-lecia Sidziny powołano do działania Muzeum Regionalne. W późniejszych latach Skansen w Sidzinie był filią Orawskiego Parku Etnograficznego. W 2008 r skansen zostaje przekazany przez władze Województwa Małopolskiego, Gminie Bystra-Sidzina i już samodzielnie kontynuuje działalność do dzisiaj.

Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku został otwarty 19.09.1987 roku i jest obecnie oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. W skansenie na powierzchni ok. 2 hektarów prezentowana jest kultura ludową Pogórzan gorlickich, grupy etnicznej związanej z całym Pogórzem Karpackim. Zgromadzono tu 15 oryginalnych obiektów (tylko 2 są rekonstrukcjami), pochodzących z większych zabytkowych zespołów.

Park Etnograficzny w Sanoku został oficjalnie otwarty w 1973 r. choć już 8 lat wcześniej udostępniono zwiedzającym pierwsze obiekty. W chwili otwarcia skansenu było odtworzonych kilkanaście obiektów drewnianych, obecnie jest ich ponad 100. W 1973 r. na nowo opracowano plan zabudowy skansenu, określono kryteria doboru obiektów i całkowicie zreorganizowano brygadę budowlaną rezygnując ze współpracy z konserwatorami zabytków.

Kolbuszowski skansen został otwarty 4 maja 1978 r. po czteroletnim okresie prac organizacyjno-budowlanych. Pomysł utworzenia skansenu eksponującego budownictwo i kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków – grup etnicznych zamieszkujących tereny środkowej i północnej części obecnego województwa podkarpackiego, powstał z początkiem lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ostatecznie zorganizowanie skansenu powierzono Muzeum Regionalnemu Lasowiaków w Kolbuszowej.

Łemkowskie wesele28 sierpnia 2013 r. w nowosądeckim skansenie kręcony był edukacyjny film pt. „Łemkowskie oczepiny” rekonstruujący i prezentujący kulturę ludową Łemków. Film ten jest częścią szerszego dotowanego programu Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa pn. Promocja obrzędowości ludowej Łemków. Widowisko artystyczne „Łemkowskie oczepiny” jest realizowane przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa (woj. Dolnośląskie). Zespół ten powstał w 2000 r. przy tamtejszym kole Stowarzyszenia Łemków.

W tym roku odbył się już V Zlot zabytkowych pojazdów. Od wczesnych godzin porannych 4 sierpnia na rynku Miasteczka Galicyjskiego można było oglądać te wspaniale odrestaurowane cacka. Za zgodą dumnych właścicieli można było nawet zasiąść za kierownicą nie jednego z tych pojazdów. Można było usłyszeć wiele ciekawych historii zarówno samych pojazdów jak i ich właścicieli. Uczestnicy zlotu licznie odwiedzili również Sądecki Park Etnograficzny.

Odpust św. Piotra i Pawła odbył się 30 czerwca 2013 r. w zabytkowym kościele z Łososiny Dolnej przeniesionym w 2004 r. do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jak na dobry odpust przystało w pobliżu kościoła rozłożyły się liczne kramy z odpustowymi specjałami i pamiątkami. Nie brakowało też ręcznie robionych zabawek, ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego a nawet artystycznego. Największą atrakcją tegorocznego odpustu były jednak występy Regionalnych Zespołów:

Spacerkiem po nowosądeckim skansenieSądecki Park Etnograficzny został udostępniony zwiedzającym w 1975r. po sześciu latach prac adaptacyjnych. W pierwszym etapie odtworzono 24 obiekty drewniane, obecnie jest ich ponad 60. Sądecki skansen jest największym w Małopolsce i zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Przeniesienie każdego budynku poprzedzała jego rozbiórka z wykonaniem szczegółowej dokumentacji umożliwiającej wierne odtworzenie w nowym miejscu.

 

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com