Rosochatka » Napisz do nas

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Kolbuszowski skansen został otwarty 4 maja 1978 r. po czteroletnim okresie prac organizacyjno-budowlanych. Pomysł utworzenia skansenu eksponującego budownictwo i kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków – grup etnicznych zamieszkujących tereny środkowej i północnej części obecnego województwa podkarpackiego, powstał z początkiem lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ostatecznie zorganizowanie skansenu powierzono Muzeum Regionalnemu Lasowiaków w Kolbuszowej.

Obecnie zarząd nad skansenem sprawuje Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Na powierzchni niespełna 30ha zgromadzono 80 obiektów a w kolejnych latach planuje się dalszą jego rozbudowę o folusze, piece do wytopu smoły i mazi oraz przeprowadzenie pełnej rekonstrukcji dworu i leśniczówki. Skansen jest podzielony na dwa główne sektory lasowiacki i rzeszowiacki w naturalny sposób oddzielone dużym stawem o powierzchni 4ha. Obraz dawnej wsi dopełniają liczne malownicze ogródki oraz pola uprawne i skrawki lasu.

Najstarszymi obiektami skansenu są: spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r., chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa z 1843 r. W zamyśle kierownictwa skansenu jest stworzenie możliwie najwierniejszego obrazu dawnej wsi rzeszowskiej z jej zróżnicowanym budownictwem ale i odtworzeniem różnych aspektów życia codziennego wraz z kulturą i folklorem obu grup etnicznych.

Mapa skansenu na stronie Muzemum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Wiecej o skansenie na stronie MKL w Kolbuszowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_02.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji