Rosochatka » Napisz do nas

Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Historia Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej rozpoczęła się w 1937 roku, gdy ostatni spadkobiercy sołtysiej rodziny Moniaków przekazali swój majątek Skarbowi Państwa w celu stworzenia w tym miejscu muzeum. Po śmierci Joanny Wilczkowej, ostatniej dziedziczki dworu, zostaje w jego obrębie uruchomione pierwsze muzeum (1955 r.). Od tego czasu, do zajmowanych początkowo 4 hektarów, stopniowo dołączane są przyległe tereny.

Jednym z najwcześniejszych było gospodarstwo Misińców wraz z zagrodą. Co cenne najstarsza część skanseu stanowi ekspozycję in situ (czyli „w miejscu” – oryginalne zabytkowe zabudowania zarówno mieszkalne jak i gospodarcze stoją tam gdzie zostały wybudowane). Muzeum cały czas się rozwija i obecnie zajmuje powierzchnię ok. 10 hektarów, na której zgromadzono już kilkadziesiąt zabytkowych obiektów, w tym i przemysłowych, takich jak kuźnia, tartak czy folusz. Wiele obiektów jest wyposażonych w sprzęty codziennego użytku służące do pracy na roli a także związanych kulturą ludową Orawy.

Więcej na temat Skansenu na stronie Muzeum - Orawski Park Etnograficzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_10.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji