Rosochatka » Napisz do nas

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Skansen w Wygiełzowie udostępniono dla ruchu turystycznego 15 października 1973 r., natomiast jego początki sięgają 1968r., kiedy ukończono konserwację ruin Zamku Lipowiec i rozpoczęto tworzyć Park Etnograficzny. W kwietniu 1970 r. powołano Oddział Muzeum w Chrzanowie, w skład którego weszły: Zamek Lipowiec i skansen. Kolejnym etapem było przekształcenie dotychczasowego Oddziału Muzeum w Chrzanowie w samodzielne Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, od 01.01.2007 r.

Na samym początku skansen posiadał tylko 3 obiekty, dziś na terenie parku etnograficznego o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego oraz wiele obiektów małej architektury regionalnej. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie zajmuje malownicze tereny u podnóża średniowiecznego zamku zbudowanego ze skał wapiennych.

NPE prezentuje kulturę Krakowiaków Zachodnich i swym zasięgiem obejmuje tereny zamieszkałe przez nich na obszarze leżącym po obu stronach Wisły, na zachód od Krakowa aż po Przemszę. Znajdują się tu zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską działalnością rzemieślniczą, drewniany kościół z samodzielną dzwonnicą, dwór oraz zespół małomiasteczkowy i wiele małych obiektów architektury wsi nadwiślańskiej (kapliczki, studnie, pasieki). Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem.

Więcej na temat Skansenu na stronie Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Plan skansenu na stronie NPE w Wygiełzowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji