Rosochatka » Napisz do nas

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Muzeum działa jako skansen od roku 1984 w Pstrążnej w wiejskiej części Kudowy Zdroju. Jest to jedyny skansen na Dolnym Śląsku nie licząc małych prywatnych. Skansen powstał z wykorzystaniem istniejącej starej zabudowy Pstrążnej i został poszerzony o przeniesione zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego. Na jego terenie obecnie znajdują się obiekty Ziemi Kłodzkiej, Noworudzkiej, Gór Sowich i okolic Kamiennej Góry. Dzięki tej możliwości wiele cennych obiektów zostało uratowanych przed całkowitym zniszczeniem i zapomnieniem. Wszystkie obiekty na terenie skansenu zostały gruntownie wyremontowane i wyposażone w stare sprzęty i przedmioty użytkowe, najstarsze pochodzą z XVIII w.

To chyba najbardziej malowniczo położony skansen na terenie całej Polski, położony jest na zboczu doliny w której istnieje wiele stawów rybnych. Pstrążna prawdopodobnie została założona przez husytów w XV w. i jej nazwa wywodzi się od pstrąga zapewne hodowanego tu od stuleci.
Na terenie skansenu odbywają się cykliczne imprezy połączone z warsztatami rękodzielniczymi, zbiorem plonów, dożynkami, cepowiskiem i wypiekiem chleba.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_11.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji