Rosochatka » Napisz do nas

Malowane chaty w Zalipiu

Zwyczaj malowania chat wiejskich i ich wnętrz w wzory roślinne powstał pod koniec XVIII w. Wraz z zanikiem dymnych chat, kobiety malowały wapnem zakopcone ściany w plamy, zwane „packami”. Później zaczęły malować glinką wzory roślinne, bogaci mieszkańcy mogli pozwolić sobie na zakup farb.

Najbardziej znaną propagatorką tej unikatowej sztuki ludowej, była Felicja Curyło (1904-1974 r.). Już za życia malarki był odwiedzany jej malowany dom, w ktrym mieszkałai. Chata w zagrodzie Curułowej została zachowana w niezmienionej postaci, jak za życia. Obecnie Zagroda Curyłowej jest Filią Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Na terenie przy Zagrodzie Curyłowej znajduje się też chata poetki i malarki Stefanii Łączyńskiej oraz nieozdobioną wewnątrz chatę biedniacką z wyposażeniem.  
Z inicjatywy Felicji Curyłowej powstał w Zalipiu Dom Malarek i służy wszystkim pasjonatom sztuki ludowej, nie tylko malowania barwnych wzorów roślinnych.

Więcej na stronie: Dom Malarek w Zalipiu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_07.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji