Spacerkiem po nowosądeckim skansenieSądecki Park Etnograficzny został udostępniony zwiedzającym w 1975r. po sześciu latach prac adaptacyjnych. W pierwszym etapie odtworzono 24 obiekty drewniane, obecnie jest ich ponad 60. Sądecki skansen jest największym w Małopolsce i zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Przeniesienie każdego budynku poprzedzała jego rozbiórka z wykonaniem szczegółowej dokumentacji umożliwiającej wierne odtworzenie w nowym miejscu.

 

Sądecki skansen prezentuje kulturę ludową historycznej Sądecczyzny wraz z przylegającymi: zachodnią częścią Pogórza, wschodnią częścią Beskidu Niskiego oraz obrzeżami Gorców i Beskidu Wyspowego.

Obszar ten jest bardzo zróżnicowany kulturowo, zamieszkiwały tu cztery grupy etniczne ludności: Lachy Sądeckie, Górale Sądeccy, Pogórzanie oraz Łemkowie. Trzy pierwsze grupy to głównie ludność miejscowa natomiast Łemkowie to głównie górale ukraińscy, którzy przywędrowali tu po łuku Karpat w okresie od XIV do XVIw. Łemkowie na tle pozostałych grup etnicznych zachowali sporą odrębność wyróżniającą się odmiennym wyznaniem grekokatolickim lub prawosławnym oraz mową mającą źródła w języku ukraińskim.

W zamyśle Sądeckiego Parku Etnograficznego jest stworzenie możliwie najwierniejszego obrazu dawnej wsi sądeckiej z jej zróżnicowanym budownictwem ale i odtworzeniem różnych aspektów życia codziennego wraz z kulturą i folklorem wszystkich grup etnicznych i mniejszości narodowych. Chałupy i zabudowania gospodarcze są wyposażone w sprzęt codziennego użytku w tym związany z uprawą ziemi oraz w narzędzia rzemieślnicze. W otoczeniu zabudowań znajdują się liczne ogródki warzywne i kwiatowe a nawet zielarskie.

Mapa skansenu na stronie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

 

Kościół ewangelicki ze Stadeł W drodze do skansenu Chałupa z Niecwi Chałupa z Niecwi Chałupa z Niecwi Chałupa z Niecwi Stodoła i chałupa z Niecwi Chałupa z Mszalnicy Chałupa z Mszalnicy Stajnia z Mszalnicy Po lewej stodoła z Wojnarowej Chałupa z Lipnicy Wielkiej Chałupa z Lipnicy Wielkiej Okolice chałupy z Lipnicy W. Krzyż przydrożny Okolice dworu z Rdzawy Dwór z Rdzawy Dwór z Rdzawy Dwór z Rdzawy Okolice dworu z Rdzawy Folwark Po lewej wiatrak z Biczyc Górnych Kurnik z Tymbarku Staw przy kościele Kapliczka z Gołkowic Górnych Chałupa z Rogów Kościół z Łososiny Dolnej Kościół z Łososiny Dolnej Kościół z Łososiny Dolnej Chałupy lachowskie Kościół z Łososiny Dolnej Wozownia i stajnia z Mokrej Wsi Zabudowa lachowska Po środku chlewik z Gostwicy Chałupa z Gostwicy Stodoła z Biegonic Zabudowa lachowska Zabudowa lachowska Po środku chałupa z Gostwicy Chałupa z Podegrodzia Stodoła z Zarzecza Kuźnia z Popowic Po środku owczarnia z Zagorzyna Po lewej spichlerz z Kiczni Zabudowa góralska Zabudowa góralska Chałupa z Zagorzyna Chałupa z Zagorzyna Spichlerz z Kiczni Zabudowa góralska Kościół z Łososiny Dolnej Ule z pni drzew Chałupa z Zagorzyna i kościół Chałupa z Zagorzyna Chałupa z Zagorzyna Chałupa z Zagorzyna Chałupa i spichlerz Zagorzyna Spichlerz z Zagorzyna i kościół Zagroda z Kamienicy Zabudowa góralska Szkoła z Rybia Szkoła z Rybia Chałupa z Łabowej Spichlerz z Muszynki Po lewej krzyż z Bodaków Spichlerze z Muszynki Zabudowa Łemkowska Chałupa z Łosia koło Gorlic Zabudowa Łemkowska Zabudowa z Królowej Górnej Po prawej spichlerz z Królowej Górnej Chałupa z Królowej Górnej Chałupa z Łosia koło Gorlic Chałupa z Łosia koło Gorlic Budynek z Łosia koło Gorlic Zabudowa z Wierchomli Wielkiej Zabudowa z Wierchomli Wielkiej Lamus plebański z z Wierchomli W. Kuźnia z Czaczowa Plebania ze Szlachtowej Zabudowa z Wierchomli Wielkiej Cerkiew grekokatolicka z Czarnego Cerkiew grekokatolicka z Czarnego Cerkiew grekokatolicka z Czarnego Zabudowa cygańska z Maszkowic i Czarnej Góry

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com