Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Skansen powstał w 1968 r., z inicjatywy i staraniem rdzennego mieszkańca (Łemka), Zyndranowej. Początkowo była to prywatna Izba Pamiątek Kultury Łemkowskiej, mieściła się w starej zagrodzie łemkowskiej (z końca XIX w,) wraz z wyposażeniem, odziedziczonej po pradziadku Teodora Gocza. W następnych latach pomimo braku środków pieniężnych skansen rozwijał się i zdobywał kolejne pamiątki kultury łemkowskiej. Dzięki kolejnym działaniom opiekuna i jednocześnie właściciela Teodora Gocza organizowano kolejne wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii popularyzujące kulturę Łemków. Za zdobyte dodatkowe środki finansowe podejmowano prace konserwatorskie i pozyskiwano nowe eksponaty.

W latach 1990-1994 skansen został otoczony opieką przez Muzeum Historycznego w Dukli a później Samorządu lokalnego w Krośnie, jednak nadal funkcjonował na zasadzie umowy użyczenia. W tym okresie skansen przyjął pod opiekę pobliską Chatę Żydowską, w której zorganizowano wystawę judaików. Przez dwa kolejne lata skansen pozostaje w zawieszeniu z powodu wycofania się ostatniego opiekuna. Dopiero w 1996 r., Wojewódzki Konserwator Zabytków zainteresował się losem tej placówki i doprowadził do remontu zabytkowych obiektów. W tym czasie dodatkowo na teren skansenu przeniesiono chałupę z Tylawy, w której utworzono salę wystaw i zaplecze.

Widząc działania WKZ, dochodzi do podpisania porozumienia pomiędzy Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej z Muzeum Okręgowe w Krośnie. Od tej chwili Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Krośnie. Z początkiem 1999 roku dyrektor krośnieńskiego muzeum zrywa umowę i pozbawił skansen jakiejkolwiek opieki i środków. To powoduje wegetację do 2002 r., kiedy to skansenem zaopiekowało się utworzone Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Od tego czasu skansen prowadzi swoją działalność na bieżąco, przeprowadza kolejne remonty i prace konserwatorskie oraz poszerza ekspozycję.

W skansenie można też zobaczyć pamiątki wojenne po operacji na Przełęczy Dukielskiej.
Corocznie organizowane są święta w tradycji łemkowskiej oraz warsztaty (kiczek i szczypania gontów), plenery artystyczne, prowadzona jest działalność wydawnicza.
 
Obecnie w skład ekspozycji skansenowskiej wchodzą:

Chyża – zbudowana w 1860 roku (do 1901 chałupa kurna, składająca się z:
     sieni (przedmioty codziennego użytku, m. in. żarna, wagi, narzędzia stolarskie),
     izby (stare meble, piec z kapą i zapieckiem, naczynia gliniane i żeliwne, sprzęt kuchenny),
     kancelarii pisarza wiejskiego (wyposażenie biura, dokumenty, zdjęcia),
     przybudówki (wyposażenie warsztatu wiejskiego szewca),
     komory (narzędzia tkackie, warsztat tkacki),
     stajni (sprzęt pasterski i gospodarski),
     boiska (narzędzia i sprzęt rolniczy).
Koniusznia (militaria z czasów I i II wojen światowych).
Kuźnia z Zyndranowej (palenisko z miechem, kowadło i zestaw narzędzi i wyrobów kowalskich).
Kaplica (rekonstrukcja typowej łemkowskiej kaplicy z XIX/XX wieku).
Wiatrak z Wapiennego (posiada kompletny mechanizm).
Chlewik (pełni rolę magazynku na sprzęt gospodarski).

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej posiada nowy Pawilon  wystawowy, wybudowany w 2011 r., ze środków UE. Znajdują się tu wystawy: stroi ludowych, rzeźby, pisanek, starych fotografii, malarstwa, twórczości oraz eksponatów sakralnych i liturgicznych. Na piętrze budynku mieści się biuro i biblioteka oraz salkę audiowizualna.
Stara świetlica wiejska pełni funkcje wystawowe (malarstwo, rzeźba).

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej posiada nowy Pawilon  wystawowy, wybudowany w 2011 r., ze środków UE. Znajdują się tu wystawy: stroi ludowych, rzeźby, pisanek, starych fotografii, malarstwa, twórczości oraz eksponatów sakralnych i liturgicznych. Na piętrze budynku mieści się biuro i biblioteka oraz salkę audiowizualna.

Stara świetlica wiejska pełni funkcje wystawowe (malarstwo, rzeźba).

Więcej na stronie: Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Komentowanie jest dobrowolne.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą Politykę prywatności oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.
Z naszą Polityką prywatności można zapoznać się w zakładce Informacje/Polityka prywatności

Możliwe, że Twój komentarz będzie widoczny po jego sprawdzeniu. Zastrzegam sobie prawo do edytowania, usuwania lub nie publikowania komentarzy.

Najnowsze komentarze

  • Szczepan Soboń dodany Makowica
    "Na kapitalne warunki pogodowe trafiliście, trasa sama w sobie jest piękna, ale pogoda uff uff..."

Kalendarz 2016 - Cerkiewne kopuły

kal_cerkwie_2016_07.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej w Polityka prywatności