BieszczadyNa terenie Bieszczadów zachowało się niewiele cerkwi, z czego najwięcej w ich północno-wschodniej części, na terenie pasma Gór Turczańsko-Sanockich. Generalnie Bieszczady polskie rozciągają się na wschód od Doliny Osławy po granicę państwa i na południe od drogi Sanok – Krościenko po granicę Polski. Pierwszy na wschód od Osławy grzbiet Wysokiego Działu i dolina Solinki uznawany jest za granicę osadnictwa łemkowskiego (na zachód), i bojkowskiego na (wschód).

Przedwojenne doliny bieszczadzkie były gęsto zaludnione i tętniły życiem. Działania wojenne, walki z partyzantką UPA i ostatecznie akcja „Wisła” doprowadziły do wysiedleń zamieszkującej tu od stuleci ludności bojkowskiej, zatracenia ich oraz zniszczenia wielu cerkwi.

 

Cerkiew w Baligrodzie Cerkiew w Baligrodzie Cerkiew w Baligrodzie Cerkiew w Krywem Cerkiew w Krywem Cerkiew w Krywem Cerkiew w Krywem Ruiny cerkwi w Hulskiem Ruiny cerkwi w Hulskiem Cerkiew w Łopieńce Cerkiew w Łopieńce Cerkiew w Łopieńce Cerkiew w Równi Cerkiew w Równi Cerkiew w Równi

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com