Na Babią Górę każdy turysta powinien w końcu trafić, to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich. Góra ta ma jednak złą sławę i należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne jakie możemy tam zastać. Nawet latem zdarza się, że widoczność nagle spada co może być powodem zbłądzenia. Szczególnie należy zrezygnować z wycieczek późno jesiennych i zimowych przy wiejącym od Tatr silnym wietrze halnym. Wiatr ten jest często dopiero dokuczliwy w partiach podszczytowych i nie można dać się zwieść tym, że w dolinie słabo wieje. Na Babiej Górze byliśmy już wiele razy ale tylko na 2 wycieczkach mieliśmy względnie dobrą pogodę.

Nie bez przyczyny jest też zwany „Diablakiem”, rozegrała się tu nie jedna tragedia.

Pewnego razu otarliśmy się o duże niebezpieczeństwo pozwalając się wgonić w 50 osobowej grupie na wierzchołek Babiej Góry przez przewodnika nie zwracającego uwagi na warunki atmosferyczne a przy tym nie trzymającego zwartej grupy. W górnej części szczytu i na grani widoczność wynosiła zaledwie kilka metrów, wiatr podczas podmuchów przewracał a nawet porywał lżejsze osoby. Podchodziliśmy zielonym szlakiem z Przywarówki, ponad ruinami przedwojennego schroniska wisiały nawisy śnieżne, które trzeba było obejść dołem z lewej strony znacznie zbaczając ze szlaku. Część grupy z przewodnikiem pobiegła do przodu schronić się za podszczytowym murkiem, pozostawiając wolniejszych daleko z tyłu i bez możliwości kontaktu nawet wzrokowego. Warunki śniegowe i silny wiatr powodował całkowite zasypywanie śladów przez co końcowa część grupy musiała szukać drogi na własną rękę.

Aby nie doprowadzić do całkowitej katastrofy poprzez całkowite rozdzielenie grupy zmuszeni byliśmy „brnąć” dalej i wyjść na wierzchołek, choć należało się wtedy wycofać. Po zejściu ze szczytu na graniowym szlaku czerwonym było jeszcze gorzej bo oprócz silnego wiatru z gwałtownymi podmuchami i słabej widoczności, tworzyły się próżnie powietrzne całkowicie wstrzymujące oddech i zatrzymujące niektóre osoby. To powodowało dalsze rozciąganie grupy, przewodnik był gdzieś daleko z przodu i nie trzymał zwartej grupy choć tak uzgodniono. Dopiero po zejściu z grani przed Sokolicą warunki znacznie się poprawiły. To cud, że nic się wtedy nie stało w tak dużej grupie w części przypadkowych osób (wycieczka była ogólnodostępna i bez jakiejkolwiek kwalifikacji). Dzięki postawie bardziej doświadczonych uczestników końcowej części grupy pilnujących się nawzajem i w szczególności osoby słabsze wyszliśmy z tego cało.

Na Babią Górę, która znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego we wschodniej części Beskidu Żywieckiego, prowadzą liczne szlaki turystyczne zarówno po polskiej jak i po słowackiej stronie i tymi należy się wyłącznie poruszać. Nie będziemy tych szlaków opisywać z powodu istniejącej oraz dostępnej licznej literatury przewodnikowej i powszechnie dostępnych map turystycznych.

Literatura uzupełniająca:

  1. Przewodnik Beskid Żywiecki, wydawnictwa „Rewasz”
  2. Mapa turystyczna 1: 50 000 Beskid Żywiecki wydawnictwa „Compass”

 

Babia Góra i Mała Babia Gaóra przez Perć Akademików

Trasa 1: Markowa – Markowe Szczawiny – Perć Akademików – Babia Góra – Przełęcz Brona – Mała Babia Góra – Przełęcz Jałowiecka – Czatoża – Markowe Rówienki – Markowa.

Znaki zielone, żółte, zielone, czarne, niebieskie. Wycieczka miała miejsce 13 czerwca 2010 r.

 

Markowe Szczawiny Markowe Szczawiny Markowe Szczawiny Wawrzynek wilczełyko Z perci Akademików Zawilec narcyzowy Zawilec narcyzowy Perć Akademików Perć Akademików Sasanka alpejska Zawilec narcyzowy Perć Akademików Mała Babia Góra Szczyt Babiej Góry Zbocza Małej Babiej Góry Zbocza Małej Babiej Góry Siódmaczek leśny Gnieździk lesny Potok pod Przełęczą Jałowiecką Markowe Rówienki Skansen im. J. Żaka przy Markowej

 

Babia Góra z Przełęczy Lipnickiej

Trasa 2: Przełęcz Lipnicka (Krowiarki) - Sokolica - Babia Góra - Przełęcz Brona - Markowe Szczawiny - Górny Płaj - Przełęcz Lipnicka (Krowiarki).

Znaki zerwone, niebieskie. Wycieczka miała miejsce 13 kwietnia 2008 r.

 

Babia Góra z Sokolicy Babia Góra z Sokolicy Nad Sokolicą Nad Sokolicą Nad Sokolicą Pod Kopą Pod Kopą Główniak Główniak Główniak Główniak Przed Babią Górą Przed Babią Górą Na Babiej Górze Widok na Małą Babią Górę Widok na Małą Babią Górę Na Babiej Górze Na Babiej Górze Na zejściu w kierunku Przełęczy Brona Na zejściu w kierunku Przełęczy Brona Szczyt Babiej Góry Szczyt Babiej Góry Szczyt Babiej Góry Świerczki jeszcze w zimowej szacie W oddali Pilsko Przy Przełęczy Brona Przy Przełęczy Brona Przy Przełęczy Brona Nawisy śnieżne pod Przełęczą Brona

 

Babia Góra od Słowackiej strony

Trasa 3: Przywarówka – Czyżów Wierszek – Rówień – Półgórskie Rozstaje – Babia Góra - Przełęcz Brona - Markowe Szczawiny - Górny Płaj - Przełęcz Lipnicka (Krowiarki).

Znaki niebieskie, zielone, żółte, czerwone, niebieskie. Wycieczka miała miejsce 7 grudnia 2008 r.

 

Rówień Przejście przez Potok Bystra Na podejściu na Uściańską Polanę Na podejściu na Uściańską Polanę Na podejściu na Uściańską Polanę Na podejściu na Uściańską Polanę Na podejściu na Uściańską Polanę Półgórskie Rozstaje Półgórskie Rozstaje Na szczycie Babiej Góry

 

Babia Góra z Przywarówki

Trasa: Przywarówka - Ruiny schroniska - Babia Góra - Przełęcz Brona - Markowe Szczawiny - Markowa.

Znaki zielone. Wycieczka miała miejsce 4 grudnia 2005 r.

 

Widok na Tatry Widok na Tatry i Orawską Kotlinę Okazałe formy śnieżne Na szczycie Babiej Góry Na szczycie Babiej Góry W drodze na Przełęcz Brona

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com