Długa Hala spod schroniska na TurbaczuPlanując wycieczkę rowerową na Turbacz, z początkiem maja, nie spodziewaliśmy się tak dużej ilości zalegającego śniegu. Nie przeszkodziło nam to w realizacji pomysłu. Naszą trasę rozpoczęliśmy w Rzekach na Przełęczy Przysłop gdzie można pozostawić samochód. Można też wyruszyć z istniejącego parkingu już w samej dolinie, w miejscu zwanym Trusiówka, w pobliżu ścieżki dydaktycznej.

Trasa: Przełęcz Przysłop – Papierzówka – Czubaty Groń – Skalny Groń – Hala Jaworzyna Kamieniecka – Jaworzyna Kamieniecka – Kiczora – Przełęcz Długa – Turbacz – Trasa powrotna ta sama na Przełęcz Przysłop. Długość całkowita trasy 28 km.

Wycieczka miała miejsce 1 maja 2007 r. Początkowo trasa biegnie dnem doliny a za odbiciem niebieskiego szlaku idącego na Przełęcz Borek dalej przebiega już nad dnem doliny wygodną drogą stokową. Znaki istniejącego tu czerwonego szlaku rowerowego, doprowadzają do olbrzymiej hali pod Jaworzyną Kamieniecką (1288 m n.p.m. - drugi pod względem wysokości szczyt Gorców). Po przebyciu dość stromej hali docieramy do okazałej ponad 100-letniej Bulandowej Kapliczki i zielonego szlaku idącego od Gorca 1228 m n.p.m.

Leśną część trasy aż za Kiczorę, miejsce dojścia czerwonego szlaku idącego od Przełęczy Knurowskiej, przebywamy prowadząc rowery po grubej, często poprzełamywanej warstwie śniegu. Dalsza część trasy od Długiej Hali jest już pozbawiona śniegu, dzięki czemu szybko i na rowerach docieramy na szczyt oblężonego przez turystów Turbacza. Po krótkim pobycie na szczycie i nasyceniu się widokami na Tatry i Spisz wracamy na Długą Halę. Po drodze spotykamy jeszcze kwitnące krokusy, w tym i rzadkie białe osobniki. Na hali w okolicy bacówki odpoczywamy przed powrotną trasą tą samą drogą. Na koniec zatrzymujemy się jeszcze przy małych stawkach wodnych by podglądać budząca się przyrodę. To najłatwiejsza trasa rowerowa na Turbacz.

Na drodze stokowej przed halą Jaworzyna Kamieniecka Halą Jaworzyna Kamieniecka Od lewej Gorc Kamieniecki i Gorc Bulandowa Kapliczka pod Jaworzyną Kamieniecką Krokusy Widok na Tatry i Spisz Widok na Tatry i Spisz Długa Hala spod schroniska na Turbaczu Krokusy Krokusy Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna

Turbacz to bardzo popularny i atrakcyjny cel wycieczek pieszych ale i rowerowych, zapewne z powodu funkcjonującego tu schroniska górskiego. Na ten najwyższy szczyt Gorców 1310 m n.p.m. wiedzie wiele znakowanych szlaków również rowerowych, umożliwiających wygodne komunikacyjnie rozpoczęcie wędrówki praktycznie z każdej jego strony. Większość szlaków prowadzących na Turbacz odznacza się wyjątkowymi walorami zarówno widokowymi i przyrodniczymi ale również historyczno-kulturowymi związanymi z wypasem owiec. Szlaki przebiegają tu bardzo wygodnymi drogami i ścieżkami gospodarczymi z licznymi szałasami pasterskimi na dużych polanach. Sam szczyt Turbacza jak i duża część Gorców znajduje się poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego co niekorzystnie wpływa na jego przyrodę i stan wielu szlaków turystycznych, masowo rozjeżdżanych przez uciążliwych tu motocyklistów i quadowców.

Literatura uzupełniająca:

  1. Przewodnik Gorce, wydawnictwa "Rewasz"
  2. Mapa turystyczna 1:50 000 Beskid Niski, wydawnictwa "Compass”
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com