Ciekawa trasa pod względem przyrodniczym i historycznym. Biegnąca w dużej części terenami słowackiej części Pienińskiego Parku Narodowego, na obszarze Pienin Właściwych i Małych Pienin administracyjnie zaliczanych do Zamagurza Spiskiego.

Trasa: Szczawnica przystań - Droga Pienińska - Leśnica Chata Pieniny - Czerwony Klasztor - Wielki Lipnik - Leśnickie Siodło - Wysoki Wierch - Durbaszka - Jaworki - Szczawnica.

Na wycieczkę wyruszyliśmy z parkingu przy przystani flisackiej w Szczawnicy. Początkowa część trasy biegnie drogą wzdłuż Przełomu Dunajca. Pierwszą część Drogi Pienińskiej do Leśnego Potoku wybudował Józef Szalaj w latach 1870 – 1875. W następnych latach od 1880 roku budowę kontynuowała również po ówcześnie węgierskiej stronie Akademia Umiejętności za środki polskie. Po dotarciu do Leśnego Potoku, gdzie znajduje się słowacka przystań flisacka i granica państwa skręcamy w lewo w kierunku Leśnicy. Docieramy do Chaty Pieniny, bo warto jeszcze raz zobaczyć tą bardzo malowniczą część wąwozu.

 

Dunajec, koniec trasy spływu Słowacka przystań flisacka Sokolica Wylizana Skła i Sokolica z Leśnicy Sokolica i Czerwone Skały Od lewej Wilizana i Osobita Łysina i przełom Dunajca Trzy Korony i słowacka przystań flisacka Kolumna Trójcy Świętej nieopodal Czerwonego Klasztoru Czerwony Klasztor Czerwony Klasztor i Trzy Korony Czerwony Klasztor Haligowskie Skały Haligowskie Skały Pod Wysokim Wierchem Od lewej Leśnickie Siodło i masyw Aksamitki Widok z Wysokiego Wierchu na dolinę potoku Lipnik Widok z Wysokiego Wierchu na grzbiet Małych Pienin

 

Po chwili wracamy na Drogę Pienińską, która liczy 9 km długości i na wprost skały Facimiech dochodzi do niej żółty szlak turystyczny, którym można tu dotrzeć również z Leśnicy. Za Ostrą Skałą właściwy przełom kończy się a dolina znacznie rozszerza się, stąd już widać zabudowania Czerwonego Klasztoru. Warto wejść do środka i choć zewnętrznie zwiedzić zabudowania. Były klasztor kartuzów i kamedułów został ufundowany w roku 1319. Początkowy gotycki kościół powstał w latach 1360-1400, po około 100 latach został znacznie rozbudowany. Zakon działał do lat 80-tych XVIII w. kiedy został skasowany.

Dalsza część trasy biegnie pięknym dnem doliny potoku Lipnik, drogą asfaltową przez Haligowce do Wielkiego Lipnika. Po drodze mijamy masyw Aksamitki ze znajdującą się tu sporej wielkości jaskinią o tej samej nazwie. Jaskinia była odwiedzana już przed II wojną światową przez ambitniejszych kuracjuszy szczawnickich. Masyw Aksamitki od północnej strony obrywa się bardzo stromymi zalesionymi zboczami poprzetykanymi licznymi wysokimi skałami. Z dna doliny prowadzi przez Aksamitkę i Haligowskie Skały zielony szlak turystyczny do Leśnicy. W Wielkim Lipniku skręcamy w lewo, w drogę prowadzącą przez Leśnickie Siodło do Leśnicy.

Tu zaczyna się najbardziej stromy odcinek trasy. Początkowo wyjeżdżamy na przełęcz wygodną drogą asfaltową. Na przełęczy skręcamy w prawo w polną drogę z żółtymi znakami szlaku turystycznego, wyprowadzającą pod strome zbocza Wysokiego Wierchu 898 m. n.p.m. W górnej części brak wyraźnej ścieżki a wysoka trawa ostatecznie zmusza nas do pchania roweru. W ten sposób docieramy do szczytu gdzie spotykamy czarny szlak, nim kierujemy się w prawo. Jeszcze krótki podjazd i osiągamy Durbaszkę 942 m. n.p.m najwyżej położony punkt naszej trasy.

Teraz czeka nas dość karkołomny zjazd do Jaworek czerwonym szlakiem rowerowym, po drodze mijamy schronisko pod Durbaszką. Trasa zjazdowa prowadzi przez Czerszlowe Skałki, miejscami jest bardzo stroma z luźnymi dużymi kamieniami. Z Jaworek w lewo zjazd drogą asfaltową przez Szlachtową na przystań flisacką w Szczawnicy gdzie koniec ok. 35 km pętli. Wycieczka miała miejsce 25 października 2005 r.

Literatura uzupełniająca:

  1. Przewodnik Beskid Sądecki, wydawnictwa „Rewasz”
  2. mapa turystyczna 1:50 000 Beskid Sądecki, wydawnictwa „Compass”
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com