Dość długa, ciekawa trasa pod względem historycznym ale i przyrodniczym. Biegnąca w całości dobrej jakości drogami asfaltowymi Beskidu Niskiego, jednak słabo uczęszczanymi, więc spokojnymi. Po drodze można odwiedzić aż 10 cerkwi, 1 kaplicę rzymsko-katolicką oraz kilka cmentarzy wojennych.

Trasa: Uście Gorlickie - Kwiatoń - Skwirtne - Niżny Regietów - Smerekowiec - Zdynia - Konieczna - Gładyszów - Przełęcz Małastowska - Przysłup - Nowica - Oderne - Uście Gorlickie.

Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu Uściu, w okolicy cerkwi z 1786 r. Początkowo kierujemy się za znakami zielonego szlaku rowerowego biegnącego aż do Koniecznej. Już po paru kilometrach docieramy do Kwiatonia, gdzie znajduje się najcenniejsza cerkiew z 2 połowy XVII w. Za Kwiatoniem odbijamy z głównej drogi i kierujemy się na Niżny Regietów. Po drodze odwiedzamy cerkiew w Skwirtnem z 1837 r.

 

Cerkiew w Kwiatoniu Cerkiew w Kwiatoniu Cerkiew w Skwirtnem Cerkiew w Smerekowcu Na cmentarzu w Zdyni Okolice Zdyni Cerkiew w Koniecznej Cerkiew w Gładyszowie Cmentarz wojenny na Przełęczy Małastowskiej Węzeł szlaków przy schronisku Schronisko pod Magurą Małastowską Węzeł szlaków Uwaga na kangury! Cerkiew w Nowicy Cerkiew w Nowicy Gospodarstwo łyżkarza z Nowicy Widok na Nowicę ze wzniesienia Wierch Widok na Przysłup ze wzniesienia Wierch

 

W Niżnym Regietowie skręcamy w lewo na drogę do Smerekowca, po drodze mijamy stadninę koni huculskich. W Smerekowcu odwiedzamy jedyną na naszej drodze cerkiew murowaną z 1818 r. Dalsza część drogi to kierunek Konieczna, po kilku kilometrach skręcamy w prawo na główną drogę prowadzącą na granicę państwa. W Zdyni zatrzymujemy się aby odwiedzić grób świętego Maksyma Sandowicza, prawosławnego duchownego pochodzenia łemkowskiego, zastrzelonego przez władze austriackie w roku 1914 r.

Prawie naprzeciwko, po drugiej stronie drogi znajduje się kolejna cerkiew z lat 1795-1912. Po przebyciu kolejnych ok. 7 km docieramy do cerkwi z 1911 r. w Koniecznej, a później do granicy państwa na przełęczy Beskidek. Na ostatnim odcinku znaki czerwonego szlaku rowerowego prowadzącego od granicy do Radocyny. Jako drogę powrotną wybieramy trasę przez Przełęcz Małastowską, częściowo wykorzystując niebieski szlak rowerowy.

Główną drogą biegnącą od granicy docieramy początkowo do Gładyszowa, gdzie odwiedzamy ciekawą cerkiew pw. Michała Archanioła, zbudowaną w 1938 r. na planie krzyża greckiego. Po drugiej stronie drogi, znajduje się trochę schowana w drzewach druga znacznie starsza ale mniej znana cerkiew z 1857 r.. Odwiedzamy też główną siedzibę stadniny koni huculskich i wracamy na główną drogę biegnącą na Przełęcz Małastowską. To najbardziej stromy odcinek naszej trasy.

Na przełęczy odwiedzamy największy na naszej trasie cmentarz z okresu I wojny światowej. Bliskość schroniska skłania nas do jego odwiedzenia i dłuższego odpoczynku, po czym kierujemy się w stronę Nowicy niebieskim szlakiem rowerowym. W tej chwili przebiega tu nowa bardzo wygodna droga asfaltowa, wcześniej gdy jechaliśmy tą trasą była tu tylko błotnista, leśna droga. Z powodu głębokiego błota na odejściu szlaku rowerowego idącego w kierunku malowniczego wzniesienia Polana i Wierch decydujemy się na zjazd do Nowicy.

Nadkładamy trochę drogi, by odwiedzić cerkiew z 1843 r. i gospodarstwo łyżkarza (to jeden z obiektów na przebiegającym tu szlaku maziarskim). Teraz wracamy do rozgałęzienia drogi, prowadzącej w prawo przez strome wzniesienie Wierch do Odernego. Odwiedzamy tu jedyną na tej trasie skromną kaplicę rzymsko-katolicką z 1898 r. Z tego miejsca już tylko pozostał zjazd do Uścia Gorlickiego, gdzie koniec ok. 54 km pętli. Wycieczka miała miejsce 14 maja 2005 r.

Literatura uzupełniająca:

  1. Przewodnik Beskid Niski, wydawnictwa „Rewasz”
  2. Przewodnik Cerkwie Drwniane Karpat i Podhala - Polska i Słowacja, wydawnictwa „Rewasz”
  3. mapa turystyczna 1:50 000 Beskid Niski, wydawnictwa „Compass”
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com