Magura Wątkowska z BartnegoBeskid Niski to wymarzony teren dla turysty rowerowego. Teren ten zamieszkiwali Łemkowie i to oni wytyczyli bardzo gęstą sieć dróg do swoich osad, pól i łąk, tam upływało ich codzienne życie. Po wysiedleniu Łemków rozpoczęto zmasowaną gospodarkę leśną i wtedy powstały kolejne drogi do wywozu drewna. Zostały też wytyczone szlaki turystyczne a później też rowerowe. Właśnie dzięki tej gęstej sieci różnych dróg i ścieżek prawie wszędzie można dojechać rowerem i w ten sposób znacznie więcej zobaczyć w krótszym czasie.

Trasa: Bodaki - Bartne - Banica - Bartne - Przełęcz Majdan - Świerzowa Ruska - Wielka i Mała Świątkowa - Magura - Wątkowa - Bartne - Bodaki. Długość trasy 46 km.

Wycieczka miała miejsce 31 sierpnia 2008 r. Wycieczkę można rozpocząć przy zabytkowej cerkwi w Bodakach lub w Bartnem wartych obejrzenia. Dla przedłużenia trasy i ładnych widoków można najpierw przejechać krótką pętlę na południu od Bartnego, w kierunku Wołowca. Na końcu wsi skręcamy w prawo w szutrową drogę biegnąca do Banicy (znaki szlaku niebieskiego i rowerowego). Po dojechaniu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo w stronę Wołowca, po kilometrze skręcamy w lewo w kolejną szutrową drogę. Miejsce to góruje nad malowniczą doliną. Po dojechaniu trawersem do czerwonego szlaku skręcamy w lewo i nim docieramy na powrót do niebieskiego. Skręcając w prawo wracamy do Bartnego.

 

Cerkiew w Bodakach Cerkiew w Bodakach Cerkiew w Bodakach Cerkiew w Bodakach Cerkiew w Bodakach Cmentarz przy cerkwi w Bodakach Cerkiew w Bartnem Przy cerkwi w Bartnem Uherec Skrzyp Przed przełęczą Majdan Za Świerzową Ruską Świerzowa Ruska Świerzow Ruska Świerzowa Ruska, kapliczka Świerzowa Ruska, kapliczka Świątkowa Wielka, kapliczka Cerkiew w Świątkowej Wielkiej Cerkiew w Świątkowej Wielkiej Cerkiew w Świątkowej Wielkiej Cerkiew w Świątkowej Wielkiej Cerkiew Świątkowej Małej Szczęśliwe krowy z Beskidu Niskiego W drodze na Magurę Wątkowską Skrzypy Zjazd z Przełęczy Majdan do Bartnego

 

Teraz kolejnym punktem na naszej trasie będzie Przełęcz Majdan gdzie możemy dojechać 2 wariantami. 1-szy: wrócić do cerkwi w Bartnem i przy niej skręcić w prawo w drogę szutrową, nią dotrzemy do celu. My wybieramy przygodę - trasę dla błotnych rowerzystów. Po zamknięciu naszej pętli, gdzie kończy się szlak niebieski, jedziemy drogą polną na wprost do której dalej dochodzi szlak czerwony. Droga na początku jest przyzwoita ale później ginie w wielkich rozlewiskach i jest przygoda, ale tylko pół kilometra.

Na przełęczy Majdan opuszczamy szlak idący na Magurę i skręcamy (w prawo w dół), kierunek na Świątkową Wielką i Małą. Po ok. 1,5 km docieramy do byłej dużej wsi łemkowskiej - Świerzowej Ruskiej. Znajdujemy tu z łatwością wiele śladów jej istnienia w postaci kapliczek, krzyży, łatwo też odgadnąć gdzie stały domy. Po zjechaniu na dół jedziemy dalej prosto już drogą asfaltową, by dotrzeć pod zabytkowe, warte zobaczenia, cerkwie w Świątkowej Wielkiej i Małej.

Teraz wracamy tą samą drogą do Świątkowej Wielkiej gdzie skręcamy na szutrową drogę w prawo idącą do Desznicy. Przed lasem gdzie dochodzi z prawej szlak żółty idący z Kotani my skręcamy w lewo w kontynuacją tego szlaku. Droga początkowo płaska dalej zaczyna się wznosić, szlak odbija w prawo a my kierujemy się na wprost. Droga ta przebiega pod południowymi zboczami Świerzowej i wyprowadza na przełączkę, tu dochodzi szlak czerwony na Magurę. Z tego miejsca główna asfaltowa droga na wprost opada do Folusza (opiszemy ją w kolejnej wycieczce).

My skręcamy w lewo, w szutrową drogę biegnącą pod północnymi stokami Wątkowej do Folusza. Na kolejnej przełączce wraz ze szlakiem odbijamy w lewo dość stromo do góry szeroką ścieżką (można dalej jechać rowerem), która doprowadza nas do Magury 842 m.npm. Na wierzchołku kierujemy się na wprost szlakiem zielony by nim dotrzeć na Wątkową 846 m.npm (najwyższy punkt naszej wycieczki).

Z Wątkowej wracamy na Magurę do szlaku czerwonego i nim w prawo. Od tego miejsca jedziemy w dół najpierw na Przełęcz Majdan a później opisaną wcześniej drogą do Bartnego lub niżej do Bodaków.

Literatura uzupełniająca:

  1. Przewodnik Beskid Niski, wydawnictwa "Rewasz"
  2. Mapa turystyczna 1:50 000 Beskid Niski, wydawnictwa "Compass”
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com