Nowy Sącz to wspaniały punkt wypadowy do uprawiania zarówno turystyki górskiej pieszej i rowerowej. A kiedy dysponujemy tylko częścią dnia możemy wybrać się na krótki spacer bo już parę kilometrów z rogatkami miasta wyrastają w otoczeniu Kotliny Sądeckiej spore górki. Można się nawet zdziwić jak strome i jak duże są tu przewyższenia terenu.

 

 

Chełm Łososiński

Chełm Łososiński o wysokości 793 m n.p.m. znajduje się we wschodniej części Beskidu Wyspowego w Paśmie Łososińskim. Charakterystyczny szczyt z przekaźnikiem telekomunikacyjnym jest widoczny z samego Nowego Sącza ale też z Beskidu Sądeckiego. Góra Chełm oferuje wiele wspaniałych widoków na Beskid Wyspowy i Sądecki a nawet na Jezioro Rożnowskie. Wschodnie stoki są bardzo strome ale istnieje tu ścieżka zaczynająca się w przysiółku Podchełmie doprowadzająca na sam szczyt. Do Podchełmia można dojechać samochodem albo dojść żółtym szlakiem z Marcinkowic gdzie dociera komunikacja miejska. Ze szczytu prowadzi w kierunku Babiej Góry i Jaworza grzbietowa droga leśna z licznymi polanami. Idąc nią dojdziemy do kolejnej drogi dochodzącej z lewej strony, można się pokusić o powrót tą trasą przebiegającą prawie równolegle do grzbietowej z jednym dość znacznym obniżeniem. Ta droga polna a częściowo ścieżka doprowadzi nas na polany położone pod przekaźnikiem. Teraz możemy wrócić drogą wejściową albo zejść do Chomranic drogą asfaltową docierającą do przysiółka położonego nieco pod przekaźnikiem. Na Chełm nie ma znakowanych szlaków turystycznych, aby dojść do szlaku niebieskiego należy kierować się ścieżką grzbietową aż dojdziemy do drogi biegnącej na Babią Górę od Skrzętli-Rojówki.

 

Początek podejścia z Podchełmia Ładny las przy odejściu w prawo na ścieżkę Szpecący Chełm przekaźnik Piersz polana przy drodze grzbietowej Druga polana przy drodze grzbietowej Trzecia polana przy drodze grzbietowej Czwarta polana przy drodze grzbietowej Okazałe huby Polana na dolnej drodze Kulminacja Chełma z przekaźnikiem Polana i pola uprawne pod przekaźnikiem Między drzewami przysiółek pod przekaźnikiem w dalszym planie Babia Góra i Jaworz

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com